فصلنامه تخصصی مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

تاسیس رسمی قطب علمی «فقه تمدنی» و «عرفان تمدنی» در شرق کشور

فصلنامه تخصصی مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

تاسیس رسمی قطب علمی «فقه تمدنی» و «عرفان تمدنی» در شرق کشور

فصلنامه تخصصی مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

واحد فصلنامه موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام، فعالیت خود را از سال 1432 ه.ق، (1390 ه.ش) با انتشار اولین شماره فصلنامه تخصصی آغاز نمود. این فصلنامه که تا بحال 11شماره و یک ویژه نامه از آن به چاپ رسیده است هم اکنون برای مخاطبین خود در شهرهای مختلف کشور از جمله: قم، تهران، اصفهان، مشهد، سرخس، تربت حیدریه و.... ارسال می‌گردد.
با توجه به اهداف ده ساله موسسه مطالعات راهبردی که توسط مدیریت محترم طراحی گردیده، واحد فصلنامه موسسه با موضوعات سبک زندگی اسلامی، آینده پژوهی، تمدن اسلامی،طبقه بندی علوم و ویژه نامه زندگی علامه طهرانی رحمةالله علیه، منتشر گردیده است.

۳ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۵ ثبت شده است


بسم الله الرحمن الرحیم

دشمنان‌ دیرین‌ شما هنوز زنده‌اند

هان‌ ای‌ ملّت‌ زنده‌ و به‌ پا خاسته‌، اینک‌ متوجّه‌ باشید که‌ دشمنان‌ دیرین‌ شما هنوز زنده‌اند؛ از هر سو و از هر جانب‌ به‌ کمین‌ نشسته‌اند، با تبلیغات‌ وسیع‌ و همه‌ جانبه‌ کمر بسته‌اند تا نسل‌ شما را قطع‌ کنند، و جامعۀ رشید و سالم‌ و نیرومندتان‌ را به‌ افرادی‌ مریض‌ و فرسوده‌ و ناتوان‌ و دچار اختلال‌ عصبی‌ و جنون‌ در آورند؛ لوله‌های‌ حیاتی‌ زنان‌ را ببندند و مردان‌ رشید و دلیر را نامرد و اخته‌ کنند.

زیرا پس‌ از قیام‌ و اقدام‌ ملّت‌ رشید مسلمان‌ در برابر کفر، و رؤیت‌ آن‌ شهامت‌ نبردهای‌ دلاورانه‌ و دلیرانه‌ و مبتکرانه‌، الان‌ میخواهند ریشه‌تان‌ را از بن‌ قطع‌ کنند.

با جرائد و مجلات‌ و وسائط‌ ارتباط‌ جمعی‌ و رسانه‌های‌ گروهی‌ که‌ از همان‌ مشرب‌ اشراب‌ می‌شوند. با عناوین‌ واهی‌: اقتصاد و زیبائی‌ شهر و زندگانی‌ راحت‌ و مرفّه‌، اصل‌ وجود و هستی‌تان‌ را به‌ باد فنا میدهند. آنان‌ میخواهند

۱۵ موافقین ۷ مخالفین ۰ ۳۰ ارديبهشت ۹۵ ، ۱۲:۵۴
فصلنامه تخصصی مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم

وَ لَوْ أَنَّهُمْ إذْ ظَلَمُوا أَنْفُسَهُمْ جآؤُوکَ فاَسْتَغْفَروُا اللَهَ وَ اسْتَغْفَرَ لَهُمُ الرَّسُولُ لَوَجَدُوا اللَهَ تَوَّابًا رَحِیمًا.

«و اگر آنان هنگامی که بر نفس خویش ستم نموده و به گناه آلوده شده بودند به نزد تو می‌آمدند و از خدا طلب آمرزش کرده و پیامبر هم برای آنها طلب بخشش می‌نمود هرآینه خدا را توبه ‏پذیر و مهربان مییافتند»

برای ارسال اولین نوشته، البته پس از بیان مقدمه، مطلبی شایسته‌تر از حکمت و  جملات قصار مولا امیرالمومنین علیه‌السلام نیافتم.

و قال أمیرالمؤمنین علیه السّلام: عَجِبْتُ لِمَنْ یَقْنَطُ وَ مَعَهُ الِاسْتِغْفَارُ.

«در شگفتم از کسی‌که نومید می‌شود و حال آنکه طلب آمرزش با اوست.» 

 نهج البلاغه، ص482، حکمت 87.

نا امیدی، یأس، دلسردی، درماندگی و دلمردگی حالاتی است که شاید هرکس حتی برای یکبار هم که شده تجربه‌اش کرده باشد... وقتی همه درها بسته می‌شوند، زمانی‌که هیچ راه نجات و رهایی نمی‌یابی، دقیقا همان لحظه‌ای که گمان می‌کنی دنیا به آخر رسیده و تمام! دقیقا همان لحظه را می‌گویم... یک آن سکوتی مرگبار در دل و ذهنت نقش می‌بندد.. درونت خالی می‌شود.. مغزت دیگر نمی‌کِشد و از کار می‌افتد...  این خود نا امیدی است... که از اکبر کبائر است...

آیا تا به‌حال اندیشیده‌اید که چرا نا امیدی به انسان دست می‌دهد؟ عوامل نا امیدی چیست؟ نا امیدی چه نتایجی در پی دارد؟ و ...

مقاله‌‌ای در این زمینه با عنوان مناشیء و نتایج نا امیدی از رحمت پروردگار که در حقیقت شرح جمله قصار مذکور از مولا امیرالمؤمنین علیه‌السلام می‌باشد، در فصلنامه شماره 9 مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام به چاپ رسیده است که حاوی آیات، روایات و حکایات آموزنده و قابل تأملی در این زمینه می‌باشد.

باشد که با مطالعه این مقاله و عمل به آیات وحیانی و روایات ائمه معصومین علیهم‌السلام  این حالت شیطانی برای همیشه از درونمان رخت بر بندد.


برای خواندن مقاله به ادامه مطلب مراجعه بفرمایید. التماس دعا.
۱۷ موافقین ۹ مخالفین ۰ ۲۵ ارديبهشت ۹۵ ، ۱۶:۲۰
فصلنامه تخصصی مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام

بسم الله الرحمن الرحیم


قال امیر المومنین علیه السلام :

  ضاع من کان له مقصد غیر الله 

 «هـرکـه هــدفـی جز خــدا داشتـــه باشد، قطعا زنـــدگی را خـــواهد بـــاخت.»هویت، خط مشی، راهبردها


اندیشمند گرامی؛ سلام علیکم

صفحه‌ای در این فضای مجازی با عنوان مجله مطالعات راهبردی علوم ومعارف اسلام در خدمت شماست. امید است جز حق جویی و حق گویی و حق شنوی، و جز رنگ و بوی خدایی، در این مجموعه نباشد.

هویت این مجله حوزوی است و ماموریت آن:

  • تلاش برای ارائه پژوهش محورِ علوم ومعارف اسلام بر اساس نقشه علمی
  • تعمیق فهم دین، تبیین دین، دفاع از دین و زمینه سازی برای تحقق دین
  • فعال سازی کارکردهای علوم حوزوی در برنامه سازی برای توسعه و پیشرفت
  • افزایش کیفیت معنوی و مادی در زندگی فردی، اجتماعی و تمدن سازی بر اساس قرآن وسنت می‌باشد؛

و خود را موظف به پیگیری مطالبات مقام منیع ولیّ فقیه می‌داند.


 رسالت اصلی  فصلنامه:

تلاش برای عرضه نگرش، قانون و فرهنگ اسلام در قالب مدل‌های عملیاتی در فضای رقابت با مدل‌های غیر دینی


رویکرد و راهبردهای این نشریه بر اساس معادلات آینده نگارانه که سه نقطه اصلی قوت و فرصت در بیست سال آینده را «علوم معرفت نفسی + روش تفکر، تحلیل و استدلال + معنویت عملی» تعیین کرده است، به صورت زیر تعریف شده است:

خط مشی «اسلام شناسی» با ابزار اجتهاد روشمند مبتنی بر فقه جواهری، حکمت صدرایی، عرفان معرفت نفسی و اخلاق مَلِکی با هدف‌گیری تولید نرم افزار تمدن اسلام

این نشریه، عرضه کننده نتایج تحقیقات موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام (که یک موسسه مردم نهاد، غیر سیاسی و غیر دولتی است)، و تلاش‌‌های علمی اساتید مدرسه علمیه نور الرضا علیه‌السلام می‌باشد و از کلیه اندیشه‌های راهبردی استقبال می‌نماید.
امید است تلاش‌های محققین علوم ومعارف اسلام در این نشریه، مقبول درگاه الهی و حضرت ولی عصر عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف و مطبوع طبع صاحب نظران افتد و محتوای نشریه بتواند کارکردهای علوم و معارف را به صحنه زندگی و عمل برساند.
و من الله توفیق و علیه التکلان
سردبیــــر    

۱۸ موافقین ۱۰ مخالفین ۰ ۱۱ ارديبهشت ۹۵ ، ۱۸:۵۹
فصلنامه تخصصی مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام